Mozaiki

Mozaika ceramiczna i mozaika gresowa – gdzie można stosować
„Mozaika gresowa ma podobne właściwości jak płytka gresowa. Jest odporna na ścieranie i działanie mrozu. Mozaika ceramiczna jest bardziej nasiąkliwa i nadaje się tylko do stosowania we wnętrzach. Mozaikę gresową natomiast możesz zastosować również na zewnątrz.
Obecnie niemal każda fabryka płytek ceramicznych stara się o to, aby do większości serii zaoferować odpowiednio dobraną mozaikę.
W zależności od tego, z jakiej ceramiki – gresowej czy nie – są wykonane elementy mozaiki, może ona być stosowana zewnątrz lub tylko we wnętrzach. Wynika to z tego, że mozaika zachowuje takie parametry, jakie posiadałaby duża płytka z tego samego materiału.
Mozaika gresowa, czyli mozaika zrobiona z masy gresowej, jest odporna na ścieranie oraz cykle zamrażania i rozmrażania. Jeżeli natomiast wyprodukowano ją ze zwykłej poszkliwionej masy ceramicznej, jest mocno nasiąkliwa i nadaje się tylko do stosowania we wnętrzach. Dlatego mozaika ceramiczna nie powinna być stosowana w pomieszczeniach mokrych i na zewnątrz budynków. Tutaj sprawdzi się mozaika  gresowa. Z kolei te niegresowe świetnie nadają się na ściany w kuchniach i łazienkach oraz na podłogi w pomieszczeniach prywatnych, które nie mają stałego kontaktu z zanieczyszczeniami z zewnątrz.
Do montażu mozaiki ceramicznej używa się zaprawy, jaką zwykle klei się płytki ceramiczne. Mozaiki ceramiczne kosztują 140-750 zł/m2. Ich cena zależy od rodzaju ceramiki, wielkości kostek i ich kształtu. Przykładowi producenci mozaiki ceramicznej: Cottoveneto, Hoppe, Villeroy & Boch, Cersanit, Paradyż, Nowa Gala, Tubądzin, Ardea, Dunin.”
Tekst: Monika Gibes

Przed przystąpieniem do montażu mozaiki należy zwrócić uwagę na wiele czynników wpływających na końcowy efekt. Prace należy rozpocząć od odpowiedniego rozplanowania rozmieszczenia mozaiki. Jeśli jest taka możliwość, to mozaika powinna być układana bez docinania (przycięcie spowoduje utratę jej walorów dekoracyjnych). Podczas projektowania najlepiej dopasować wielkość zabudowy wanny, podestów czy murków do formatu mozaiki.
Warunkiem uzyskania ładnej okładziny z mozaiki jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono idealnie równe, gdyż mozaikę układa się na cienką warstwę kleju. Często zdarza się, że mozaika ma inną grubość niż płytka, która z nią licuje. Jest wiele sposobów na wyrównanie grubości obu płaszczyzn i z reguły każdy glazurnik ma własną metodę.
Do mocowania mozaiki należy stosować zaprawę klejową o wysokiej przyczepności klasy minimum C2 S1. W przypadku, gdy mozaika szklana nie ma wykonanej przez producenta warstwy kontaktowej na spodzie poszczególnych elementów, wówczas należy użyć dwuskładnikowego (najlepiej białego) kleju klasy C2 S2 lub kleju do szkła. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie spoiny epoksydowej, która posłuży zarówno do przyklejenia mozaiki, jak i fugowania. Pozwoli to uniknąć przebarwień.
Fugowanie mozaiki należy wykonać za pomocą zapraw do spoinowania bardzo dobrej jakości. Mała grubość płytki naraża fugę na zbyt szybkie odparowanie wody, co uniemożliwia wiązanie. W mozaice jest duża procentowo powierzchnia fug, dlatego też zaleca się stosowanie zapraw epoksydowych ze względu na dużą wytrzymałość i łatwiejsze utrzymanie w czystości.

Kwartalnik branżowy : „Wokół płytek ceramicznych „

Nie znaleziono produktów, których szukasz.